• +90 312 287 44 44 (Pbx)
  • Kizilirmak Mah. 1450 Street A.T.M. No:1 Block B Floor-15 Flat:72-73 Çukurambar ANKARA
 Protez
 
 
Günümüz diş hekimliğinde hastalarımızın estetik beklentileri gün geçtikçe artmaktadır. Bu beklentilere cevap verebilmek için biz diş hekimlerinin sürekli gelişmekte olan teknolojileri takip etme ihtiyacı doğmaktadır. Estetik ve kozmetik kavramları birbirinden ayrılmayan bir ikili olmakla beraber, kozmetik terimi kusur ya da eksiklikleri yüzeysel bir şekilde örtmek olarak tanımlanırken, estetik terimi ise göze hoş görünen olarak tanımlanmaktadır. Zamandan bağımsız olarak tanımlanan estetik aynı zamanda doğallık, gerçeklik, biyolojik uyumluluk ve dayanıklılık kavramlarıyla bütünleştiğinde biz diş hekimleri ve hastalarımız için mutlu edici sonuçlar ortaya çıkmaktadır. 
 
Hastalarımıza uygulayacağımız restorasyonlardan estetik sonuçlar elde edebilmek için yüz analizi, dentofasiyal analiz (alt ve üst çenenin yüz ile olan ilişkisi ve diş orta hattının yüz ile olan ilişkisi), dentolabial analiz (diş-dudak ilişkisi), dentogingival analiz (diş-dişeti ilişkisi), dental analiz ve renk analizi gibi incelemeler yapmak gereklidir. Bu incelemeleri takiben estetik görünümü geliştirmek için gerek dişeti gerek diş dokusu üzerinde ne gibi işlemler yapılması gerektiğine karar verilir ve hastalar bu konu hakkında bilgilendirilir. 
 
Gerçekten estetik ve hastalarımızı memnun edecek restorasyonlar yapmak sadece biz diş hekimlerinin çalışmaları ile sağlanamaz. İyi bir diş teknisyeni ile birlikte çalışmak, planlanan seramik kron ve köprülerin yapısı, tasarımı ve yapım işlemleri hakkında bilgili olmak, restorasyonu yapacak diş teknisyeni ile iyi bir iletişim içerisinde olmak gereklidir. Dijital teknolojinin son derece geliştiği günümüzde, dijital fotoğraf makinaları, dijital görüntüleme teknikleri kullanılarak tedavi planlaması yapmak mümkündür. Bu teknikler sayesinde henüz tedaviye başlamadan, planladığımız estetik restorasyonları bilgisayar ortamında tasarlama şansına sahibiz. 
 
Yaptığımız planlamaları aynı zamanda beraber çalıştığımız diş teknisyenlerimizle paylaşıp üzerinde tartışarak daha estetik sonuçlar elde etmekteyiz. Ayrıca dijital ortamda tasarlanan estetik restorasyonları tedavi öncesi hazırlayacağımız modeller üzerinde mumlama tekniği ile çalışarak fiziksel olarak bizi sınırlayan yapıları görmek, bunları hastalarımız ile paylaşmak tedavi sonucunun daha olumlu olmasını sağlamakla birlikte, hastalarımızın beklentilerine doğru cevaplar verebilmemizi sağlamaktadır. Düzgün yapılmış bir protetik çalışma, kişinin genel görünümünü de oldukça olumlu yönde geliştirecektir.